AJURVEEDA

AYURVEDAST.

DEFINITSIOON.

Ayurveda on Indiast pärit holistiline meditsiinisüsteem, kus arvestatakse igaühe individuaalsusega. Ayurveda eesmärk on pakkuda toitumis- ja elustiilialaseid juhiseid, nii et terved inimesed püsiksid tervena ning terviseprobleemidega inimestel õnnestuks tervist parandada.

Ayurveda on holistilise taustaga elu teadus, mille eesmärk on tervist kaitsta, säilitada ja parandada. Sanskriti keeles tähendab AAYUS elu ja VEDA teaduslikke teadmisi. Ayurveda õpetab inimkonnale, kuidas

Kaitsta tervist (Sukha Ayu – terve ja õnnelik elu)

Vältida terviseprobleeme ja neid ravida (Dukha Ayu – haigustega ja õnnetu elu)

Soodustada positiivset mõtlemist (Hita Ayu – produktiivne ja positiivne elu)

Vältida haigusi tulvil sihitut elu (Ahita Ayu – tee, mis viib raisatud või tähenduseta eluni)

Seega defineeritakse Ayurvedat kui „teadmist, kuidas elada terviseküllast, pikka ja õnneliku elu, et saavutada elu ülim eesmärk“. Ayurveda käsitleb ürte, mineraale, anatoomiat ja füsioloogiat ning haiguste ravimise põhimõtteid.

Ayurveda võib jagada kaheksaks meditsiiniharuks:

Kaya chikita – sisehaigused

Shalakya tantra – oftalmoloogia ja nina-kõrva-kurguhaigused

Shalya tantra – kirurgia

Agada tantra – toksikolooga

Rasayana chikitsa – noorendamine ja geriaatria

Vajeekaran – viljakus ja suguelundite haigused

Kumarya bhyatrya – pediaatria

Bhuta tantra – psühholooga ja psühhiaatria

 Ayurveda ravi võib jagada järgnevalt:

Shamana Therapy – haiguste ja nende sümptomite leevendamiseks suukaudsete ravimite manustamine.

Shodhana Therapy – haiguste elimineerimine selliste organismi puhastamisteraapiatega nagu näiteks Pancha karma.

Pathya Vyavastha – dieetravi, kus teatud asjad on keelatud, teatud asju tuleb süüa.

Nidan Parivarjan – haigust põhjustavate ja seda raskendavate faktorite vältimine, kaasa arvatud elustiili muutmine.

Satvavajaya – psühhoteraapia, meelte tasakaalustamine.

Rasayana therapy – immuunmodulaatorite ja ravimite kasutamine

Ayurveda päritolu.

Ayurveda on tuhandete aastate eest Indias alguse saanud keeruline ravisüsteem. Ayurveda kohta leiab ajaloolisi tõendeid vanadest hinduismi pühakirjadest vedadest. Rig Vedas mainiti üle 60 preparaadi, mida võis kasutada erinevate tervisehädade leevendamiseks või neist vabanemiseks. Rig Veda pandi kirja rohkem kui 6000 aasta eest, kuid Ayurveda teadmised on tegelikult veelgi vanemad. Ayurveda on enamat kui pelgalt meditsiinisüsteem. See on elu teadus. Me kõik oleme looduse osa. Nii nagu loomad ja taimed elavad loodusega harmoonias ja kasutavad tervise ja tasakaalu loomiseks loodusseadusi, allume ka meie samadele põhimõtetele. Seega võib öelda, et Ayurveda on süsteem, mis aitab loodusseadusi kasutades säilitada tervist ja jõuda tagasi oma tõelise mina ja tasakaalu juurde. Põhimõtteliselt on Ayurveda eksisteerinud aegade algusest saadik, kuna meid on ju alati juhtinud loodusseadused.

Keha, vaim ja meeled.

Reeglina samastume oma füüsilise kehaga, kuid tegelikult oleme enamat. Meie füüsilise struktuuri aluspõhjaks on vaim, mis mitte üksnes ei kontrolli meie mõtete protsessi, vaid aitab ka teostada selliseid igapäevaseid tegevusi, nagu hingamine, vereringe, seedimine ja jääkainete väljutamine. Keha ja vaim toimivad meie füsioloogiat reguleerides käsikäes. Selleks, et vaim saaks korralikult keha toetada, kasutame informatsioonikogujatena meeli. Võib öelda nii, et vaim on arvuti ja meeled on sellesse sisestatud andmed. Haistmismeel ja maitsmismeel toetavad seedeprotsessi. Kui meel registreerib teatud toidu sisenemise seedetrakti, paneb see keha seedimiseks vajalikke ensüüme eritama. Kui aga oleme kurnanud maitsemeele ära, süües näiteks liiga palju magusat, võib juhtuda, et meele võime magusa maitset tajuda osutub kahjustatuks, mille tulemusena on organismil raskem magusaid toiduaineid seedida. Meelte selguse säilitamisel on ääretult oluline roll keha ja vaimu funktsioonide terviklikkuse säilitamisel ning selles, et püsiksime tervete ja õnnelikena.

Hing.

Ayurveda kannab hoolt ka selle eest, et enne keha ja vaimu abil füüsilises vormis eksisteerimist eksisteeriksime ka hingelises vormis. Vanad India prohvetid uskusid, et inimene koosneb teatud energeetilisest põhiolemusest. Nad olid arvamusel, et aegade jooksul oleme erinevates füüsilistes kehades, kuid meie põhiolemus või hing püsib muutumatuna. Seda kontseptsiooni aitab ilmestada surmahetkel aset leidev. Kui inimene läheneb hetkele, mil ta lahkub oma füüsilisest kehast, lakkavad paljud ta soovid ja ihad eksisteerimast. Kuna hing ei samastu enam kehaga, muutub tähtsusetuks soov süüa või teha midagi sellist, mis varem pakkus suurt rõõmu ja rahuldust. On leidnud dokumenteerimist faktid, kus on kogetud tunnet, nagu olduks „väljaspool keha“.

Need on kõigest mõned näited selle kohta, kuidas koosneme neist  ülaltoodud neljast komponendist, mida nimetame eluks.

Kokkuvõte.

Arusaam, et me kõik oleme ainulaadsed, võimaldab Ayurvedal käsitleda mitte üksnes spetsiifilisi terviseprobleeme, vaid pakkuda ka selgitust selle kohta, miks üks inimene reageerib ühtemoodi, teine teistmoodi.  Loodame, et jätkate oma Ayurveda teekonda, mille läbi paraneb teie tervis ning omandate uusi teadmisi selle ime kohta, mida nimetame eluks.

Ayurvedavatarana (nn. Ayurveda järeltulija) teooria kohaselt peetakse Ayurveda päritoluks Hindu jumala brahma jumalikku ilmutust, mida ta nägi siis, kui ärkas universumi taasloomiseks. Selle ilmutuse edastas jumalatele jumalik raviarst Dhanvantari, kes ilmus mäslevast taevalikust ookeanist.

Ajurveeda on veedade täiendus, mis käsitleb tervise ja pika eluea terviklikku süsteemi. Ajurveeda vanuseks arvatakse olevat 7000 aastat.

Ajurveeda ei sea rangeid reegleid, vaid paneb tähele inimese individuaalseid vajadusi ja iseärasusi. Inimese põhilaaditüübid (vata, pitta ja kapha) selgitavad inimese vahekorda toitumisega. Iga põhilaadi puhul on õige maitsesuundade suhe erinev.

Dhanvantari

AJURVEEDALIKUD SÖÖMISJUHISED.

1. Toidus peab olema kuus erinevat maitset.

Ajurveda tunneb kuut maitset: magus, hapu, soolane, mõru, kootav, terav. Magus toetab ja rahustab, mõru ja kootav äratavad keha üles. Terav, hapu ja soolane soojendavad. Magus, mõru ja kootav jahutavad. Kui oled tüdinenud oma tavalisest toidust või tekib isu ebatervisliku toidu järele, tähendab see, et sa ei saa piisavalt kõiki kuut maitset. Toitumuslik tasakaalutus võib viia sõltuvusteni. Meel ja keha tunnevad rahuldamatust ja inimene ei tea, mis tal puudu on. Kui jätta see seisund tähelepanuta, on tagajärjeks sõltuvus, pidev vajadus tubaka, alkoholi, narkootikumide, seksi, poodlemise või teravate

elamuste järele.

 2. Keedetud toidud seeduvad kergemini.

Ajurveda põhimõtete järgi on kõige parem kergesti seeduv toit. Seetõttu on hästi keedetud, küpsetatud või hautatud toidul eelis toortoidu ees, kuumal toidul külma ees, värsket sööki tuleks eelistada soojendatule.

3. Võta paar lonksu sooja vett koos toiduga.

Söögi kõrvale rüübatav soe või vähemalt toatemperatuuriga vesi hõlbustab seedimist. Soe keedetud vesi oli ka maailma esimene ravim seedehäire korral.

 4. Ära joo tund aega enne ja pool tundi pärast sööki.

Vedelik vaigistab seedetule ehk teisisõnu – vedelik aeglustab seedimist.

 5. Valmista sooja toitu ilma meeta.

Üle 40 kraadi kuumutatud mesi tekitab toksiine ja jääkainet amat.

 6. Joo piima eraldi, mitte koos toiduga, v.a. magusa kõrvale.

Piim sobib kokku ainult magusa maitsega. Joo piima magustoitude, mee, nisu- ja riisitoitude kõrvale. Ajurvedas loetakse piima täiuslikuks toiduaineks, mis sisaldab kõiki kuut maitset. Kui jood piima teiste maitsete kõrvale, tekitab see jääkaineid ja madalat energiataset.

 7. Kui võimalik, söö alati värskelt valmistatud toitu.

Toitumine on üks viis (lisaks unele, hingamisele, mediteerimisele), kuidas inimene saab eluenergiat ehk praanat. Eluenergia säilib valmis tehtud toidus kuus tundi. Kauem seisnud toidust keha enam kehalise õnne vastet ojast ei valmista.

 8. Väldi jääkülmi toite ja jooke.

Sellised toidud kustutavad seedetule ja jahutavad seedesüsteemi maha. Välja lülitub seedimist hõlbustavate ensüümide tootmine, mis töötab kõige paremini keha normaaltemperatuuril. Võta arvesse ka aastaaegu ning väldi selliseid jooke ja toite eriti talvel.

 9. Väldi musta teed, kohvi, alkoholi, liigset soola, saiatooteid ja valget suhkrut.

Need toiduained tekitavad rajaslikku ehk vihast või tamaslikku ehk uimast seisundit ja sõltuvust ning lükkavad seedetule rütmist välja.

 10. Mälu toit enne neelamist korralikult läbi.

Toidu seedimine algab juba suus – korralik läbimälumine aitab aktiveerida seedimist soodustavaid ensüüme.

 11. Söö magustoitu sooja toidu vahele.

Et magus maitse on jahutav, siis viib see seedetule alla, seepärast on magustoitu parem süüa sooja toidu vahele.

 12. Söö nii palju, kui mahub su kausiks kokku pandud peopesadesse.

Kausiks kokku pandud peopesad näitavad mao suurust ja üle selle söömine on juba ülesöömine, mis teeb uimaseks. Seedimise soodustamiseks jäta kolmandik kuni neljandik maost tühjaks. Seedetrakt töötleb väiksemaid portsjoneid kergemini ning pärast väiksemate koguste söömist oleme elavamad ja energilisemad.

13. Pärast sööki istu paar minutit vaikselt.

Pärast sööki veel natuke aega laua taga istudes aitad kehal üle minna seedimise rütmi.

 14. Söö iga päev ühel ja samal ajal.

Samal ajal söömine tagab seederütmi. Kui sööd sobivat ja kõiki kuut maitset sisaldavat toitu iga päev samal ajal ja magad piisavalt, siis tegutsevad keha ja meel kooskõlas. Kui keha harjub söögiaegade regulaarsusega, on seedemahlad valmis tööks juba enne sööki ning aitavad tõhusamalt seedida. Kui toit seedub täiuslikult, siis suudab keha taastada kudesid ja asendada kulunud rakke. Kui amat kehasse ei

teki, on energiatase kõrge – ei ole lõunajärgset väsimust ega hommikust uimasust.

 15. Oota järgmist söögikorda kerge eine puhul 2-4, tugevama puhul 4-6 tundi.

Enne kui pakud kehale uut toitu, peab eelmine annus olema seeditud. Uue portsjoni liiga varane lisamine põhjustab käärinud ja haput amat.

 16. Söö põhitoidukord lõuna ajal, kella 12 ja 14 vahel.

Looduse poolt on näljatunne sel ajal tipus ja seedetuli põleb kõige tugevama leegiga, pärast seda hakkab seedetuli nõrgenema. 12 ja 14 vahel on parim aeg meeldivas keskkonnas rahulikult istudes sooja toitu süüa.

 17. Ära jäta toidukordi vahele.

Seedetuli tahab päevas kolm korda tegutseda, vastasel juhul läheb see rütmist välja.

 18. Ära söö toidukordade vahepeal.

Kui sul ei ole kavatsust korralikult süüa, ära erguta söögiisu, sest seedetuli tahab alustatut lõpuni viia. Tühi ergutamine viib seedetule rütmist välja.

 19. Ära söö tugevalt peale kella kaheksat õhtul.

Selleks kellaajaks on seedetuli juba väga nõrk ega jaksa seedida. Toit jääb makku ootele, tekitades kehasse amat. Süüa võib midagi kerget, mis kindlasti seeduks enne magamaminekut. Näiteks joo sooja piima.

 20. Söö rahulikus õhkkonnas.

Toit seedub täielikult ja energiat andvalt just rahulikus õhkkonnas. Istu vaikselt ja keskendu toidu värvidele, lõhnadele ja maitsetele. Väldi telerit, raadiot ja telefonikõnesid. Rahutu atmosfäär ei lase seedesüsteemil korralikult keskenduda ja tagajärjeks on jällegi ama, mis põhjustab laiskust ja uimasust.

 21. Naudi seda, mida sööd.

Jäta mured ja muud segajad toidulauast eemale. Naudingut aitab suurendada, kui hingad enne sööma asumist paar korda sügavalt sisse ja välja ning tänad pärast toidu eest. Paljudes kultuurides lausutakse juba enne sööma asumist toitu austav palve. Kõik see aitab luua kirgast, puhast, elavat tunnet, mis on abiks toidu seedimisel ja energia saamisel.

 22. Süües või juues istu alati.

Seistes või liikudes söömine ei lase toidul korralikult seeduda ega anna piisavalt energiat, pigem tekitab kehasse väsimust ja tülpimust põhjustava ama.

 23. Valmista toitu armastuse ja hoolega.

Juba vanades ajurveda tekstides on öeldud, et koka tunnete vibratsioonid mõjutavad toidu kvaliteeti. Kõik tunded ja emotsioonid, mida koged toiduvalmistamise ajal, kanduvad üle toitu ja sealt edasi ka sööjatele. Seetõttu on tähtis valmistada toidud oma perele ise, et anda edasi oma armastust ja hoolitsust. Tee ka kõige pisemast toiduvalmistamisest enda jaoks oluline sündmus ja ole heas tujus.

 24. Serveeri toit kaunilt.

Oluline on süüa vaikses, nägusas ja puhtas keskkonnas, sest seedetrakt mitte ainult ei varusta keha vajalike ainetega, vaid reageerib ka emotsioonidele.

AJURVEEDA…DOSHA TÜÜBID: PITA, VATA, KAPHA.

Dosha tüübid.

Dosha on Sanskriti sõna, mis koondab endas erinevaid organismi, keha ja vaimu käitumisi.

Doshat on vahel iseloomustatud kui nähtamatut jõudu, mis vastutab kogu organismi keha,

vaimu ja psüühiliste protsesside eest.

Ajurveedas liigitatakse inimesed dosha tüüpideks vastavalt sellele millise tüübi omadusi inimeses kõige enam leidub.

Ideaalses varjandis on inimeses kõik need kolm tüüpi tasakaalus, kuid enamasti kipub siiski üks tüüpidest domineerima.

Need omadused ei peegeldu ainult inimese välimuses vaid ka selles kuidas ta mõtleb, käitub, räägib ja tunneb. Dosha tüübid ei ole püsivad, neil on omadus ajajooksul muutuda koos inimese vanuse, mõtlemise ja elustiiliga ning tihti võivad need olla ka tasakaalust väljas, mis muudab inimese eneselegi arusaamatul põhjusel närviliseks, püsimatuks ja rahutuks.

Õpi tundma kolme dosha tüüpi ning avasta, milline neist domineerib Sinus,

see aitab Sul paremini mõista iseennast, oma tundeid ja käitumist.

PITTA,VATA,KAPHA.

Pitta tüübis on kombineeritud kuumuse, tule ja vee elemendid.  Pitta dosha on vastutav organismi muutumise ja omandamise eest, nagu toitainete omandamine ja kandumine rakkudeni või info omandamine, selle mõistmine ning oma arvamuse kujundamine.

Pitta tüüp on kaalutlev ja analüüsiv ning tulemusele orienteeritud.

 PITTA NAHK:

Keskmise tihedusega

Virskiku või vase kollaka tooniga

Tedretähniline

Rasusem T-tsoonis

Soe

Vähese rasueritusega

Kergesti punastav

Tundlik erinevatele kemikaalidele

Kergesti lõhkevate kapillaaridega

Sageli esineb miiliume

Kergesti tekkib päikesepõletus

Tihti silmad kipitavad

Palju sünnimärke

Kergesti tekkivad pigmendilaigud

Vata.

Vata dosha vastutab inimese liikuvuse eest, nii füüsilise liikuvuse kui ka mõtete kiiruse ja taibukuse eest. Seetõttu ongi inimene, kelles domineerib Vata tüüp liikuv, kiire ja kergesti vaimustuv. Ta on peenutsev ja teravmeelne ning raha suhtes kergemeelne, kuid vaatamata sellele on see kõige võimsam dosha tüüp, mis sageli inimeses domineerib.

VATA NAHK:                                                       

Õhuke

Kergesti päevituv

Mitte väga tundlik

Värske ja elujõuline

Peenete pooridega

Kergelt kuiv

Ei punasta kergesti

Piirkonniti on väga kuiv nahk, eriti põlvedel ja küünarnukkidel

Sageli esineb konnasilm või nahapaksendid

Kõõm

Kergesti ilmnevad kortsud

Tumedad silmaalused

Kapha.

Kapha tüüp hindab kokkuhoidmist, lähedust ja täiuslikkust. Ta on loomult rahulik ning teeb alati läbimõeldud valikuid. Temas esinevad maa ja vee elemendid mis kokkusegades annavd tulemuseks hoopis kolmanda elemendi – savi. Nii on ka kapha dosha vastutav organismis terviku loomise eest nagu näiteks niiskuse sidumine nahas, organite varustamine verega jne.

KAPHA NAHK:

Paks

Täidlane

Selge tooniga

Hästi niisutatud

Muutub kiiresti rasuseks

Tugev

Ei vanane kiiresti

Jahe ja niiske

Rasune nahk

Rohkete komedoonidega

Laienenud pooridega

Esineb aknet

Higistavad kaenlaalused ja jalad

Organism kogub liigselt vedelikku

Paistetuse silmade ümbruses