Õige toitumine

Kuidas on omavahel seotud Jooga ja toitumine?

“Joogi ( Jooga praktiseerija) peaks sööma tagasihoidlikult ja mõõdukalt. Ilma selleta, olles ükskõik kui tark, edu ei saavutata.” Siva Samhita.

Toit- See on energia eluks.

Inimese keha vajab toitu kahel põhjusel: esiteks nagu kütust, mis toodab vajalikku energiat ja teiseks, nagu toormaterjali, millega uuendatakse pidevalt kudesid ja kogu keha. Puhas ja loomulik toitumine on parim viis, et toetada oma keha kahte põhivajadust.

Päike- kogu elu energia allikas.

Kogu energia tuleb päikesest. Mida rohkem lähemale päikesele kasvab meie toit, seda rohkem energiat see sisaldab. Inimesed saavad vaid D-vitamiini ja eluenergiat ehk Prana`t otse päikeselt, aga taimed kasutavad fotosünteesi, et muuta päikeseenergia füüsiliseks aineks. Sellepärast taimetoidu tarbimisega saamegi toitained “otse allikast”. Erinevalt taimetoidust, kala ja liha sisaldavad teisejärgulisi ehk “second hand” toitaineid- loomulik energia on juba ära kasutatud taimede ja loomade poolt.

Me oleme see, mida sööme.

Me oleme see, mida sööme. See on õige väga mitmel moel. Nagu ülalpool mainitud, vajame me toitu, et säilitada keha funktsioneerimine ehk siis hoida keha töökorras. Toidul on meile ka palju peenem mõju: ta toodab ainet ka meie vaimu ehk mõistuse jaoks, seega mõjutab meie mõtlemist väga peenel moel. See on teine oluline põhjus, miks me peaksime sööma loomulikku toitu. Värske, kerge ja toiteainete rikas toit hoiab keha vormis ja muudab painduvaks, mõistuse terava ja selge ning muudab nii keha kui meele vastuvõtlikumaks jooga praktikatele.

Tervislik toitumine? Pole probleemi!

Kui me eirame tervisliku toitumise olulisust, siis maksame lõpuks selle eest ka kõrget hinda- eelkõige füüsiliste tervisehäirete näol. Tasakaalustatud taimetoit peaks sisaldama järgmisi toitaineid: valke, süsivesikuid, rasva, mineraale, vitamiine ja vett. Süsivesikud ja rasvad on oluline energiaallikas selleks, et muuta organite töö libedamaks või sujuvamaks. Valgud, mineraalid ja vesi on olulised selleks, et pidevalt taastoota või uuendada rakke. Vitamiinid ja mineraalid on vajalikud reguleerimaks kehalisi protsesse ja säilitada hormoonide ja ensüümide talitlust ehk funktsioneerimist. Ekspertide soovitusel peaks meie toit sisaldama 55% süsivesikuid, 30% rasvasid 15% valke.

Joogi menüü koosneb teraviljadest, kaunviljadest, suures koguses värsketest puuviljadest ja köögiviljadest, pähklitest, seemnetest ja vähesel määral ka piimatoodetest. Toit peab olema täisväärtuslik, hästi tasakaalustatud, kerge seedimisele ja varustama keha maksimaalselt toitainete ja energiaga.

Aga see ei ole veel kõik….

Et ära hoida haigusi, ei piisa ainult selleks, et süüa loomulikku, puhast toitu. Päev-päevalt meid puudutavad ka sellised keskkonna asjaolud nagu reostatud õhk ja vesi, pestitsiidid meie toidus, elektromagneetiline kiirgus jne. Kõige efektiivsem moodus ära hoida haigusi , on rakendada oma ellu need 5 peamist jooga põhimõtet või praktikat:

1. Õiged harjutused ehk jooga asendid, et stimuleerida vereringet.

2. Õiged hingamistehnikad, et saada maksimaalselt hapnikku.

3. Õige lõdvestumine, nii keha kui vaimu jaoks.

4. Loomulik, täisväärtuslik ja tasakaalustatud toitumine.

5. Positiivne mõtlemine ja vaimne keskendumine või mediteerimine.

Taimetoitlus.

Terve ja vitaalne enesetunne- ilma lihata.

On meditsiiniliselt tõestatud, et taimetoitlus on äärmiselt tervislik. See varustab keha vajalike valkude, mineraalide ja vitamiinidega. Statistiliselt on taimetoitlaste seas südameatakkide, insultide, neerupuudulikkuse ja vähi esinemist oluliselt vähem. Taimetoitlaste immuunsüsteem on tugevam ja esineb ka vähem ülekaalulisust kui lihatoitlaste seas.

Jooga soovitab lakto-taimetoitlust, mis sisaldab väheses koguses piimatooteid , et varustada keha vajaliku D-vitamiini, B12-vitamiini ja kaltsiumiga.

Lisaks sellele, et taimetoitlus on kasulik tervisele, on ka eetilised, ökonoomsed ja vaimsed põhjused, et olla taimetoitlane.

Taimetoitluse tervislikud põhjused.

Kaasaegne meditsiin on jõudnud arusaamisele, et liha tarbimine põhjustab mitmeid haigusi. Lihas leiduv kõrge kolesteroolitase, kusihape, toidulisandid ja säilituained on probleemiks inimese kehale. Samuti kõrge vererõhk, südameatakid, veenide laienemine, artriit ehk liigesepõletikud ja podagra on põhiliselt põhjustatud lihal põhinevast toidust. Liha tarbimisega on seotud ka muid haigusi, nagu insuldid, vähk, osteoporoos ehk luude hõrenemine, sapi- ja neerukivid, allergiad, astma, migreenid ja trihhinoos (trihhinelloos) ehk keeritsusstõbi (keeritsuss on lihasööjate imetajate parasiit), mis on vähesed paljudest haigustest.

Pestitsiidide jäägid ja arstiravimid, mida leidub loomalihas, suurendavad liha tarbimisel tervisehäirete riski. Lisaks, süües liha , omandavad inimesed ka kõik need hormoonid, mida eritavad need hirmunud ja paanikas loomad enne oma jõhkrat tapmist.

Taimetoitluse eetilised ja vaimsed põhimõtted.

Süütud loomad, keda tapetakse, tihtipeale intelligentsed ja sotsiaalsed olendid, on võimelised tundma tõelist kannatamist. Loomafarmides tapetakse ja hoitakse loomi tihti väga julmades tingimustes. Üheks kõrgeimaks või olulisemaks jooga printsiibiks on AHIMSA (vägivallast hoidumine).Joogi jaoks on kogu elu PÜHA. Iga elusolend , hingav olevus, on võimeline mõtlema ja tundma.

Õkonoomilised ja ökoloogilised seosed taimetoitlusega.

Me elame maailmas, kus iga 2 minuti tagant sueb üks laps alatoitumisse. On väga julm ja isekas toota liha jõukamate riikide jaoks, kui teraviljade ja kaunviljade kasvatamine suudaks toita maailmas palju rohkem inimesi. Seda maad, mida kasutatakse ühe liha sööva inimese kohta, võib vabalt kasutada nisu kasvatamiseks toitmaks 12 inimest ja küllalt soja ubade jaoks, et toita 30 inimest. Ja ärme unusta asjaolu, et lihatööstus on üks peamisi veereostuse ja vihmametsade hävitamise põhjuseid.

Lühikokkuvõte sellest, et miks joogi ei söö liha:

Liha sisaldab kõrgel protsendil mürkaineid.

Lihas puuduvad mineraalid ja vitamiinid.

Liha sisaldab rohkem valke, kui me vajame. Loomne valk sisaldab liiga palju kusihapet. Kui seda tarbida suures koguses, siis keha ei suuda seda elimineerida ja see ladestub liigestesse, mille tulemuseks on liigeste jäigestumine, podagra, reumad, peavalud, krambid ja närvilisus.

Liha võib olla nakatunud ohtlike patogeenidega nagu keeritsussid ja sooleussid, mainimata muid parasiite.

Ahimsa ehk vägivallast hoidumine on üks olulisemaid põhimõtteid jooga filosoofias. Joogi jaoks on kogu elu PÜHA. Iga elusolend , hingav olevus, on võimeline mõtlema ja tundma.

Joogi teab, et tarbides liha, sööd sisse ka tapetud loomadesse imendunud hirmu ja valu, mis põhjustab ka seda, et veel raskem on kontrollida oma emotsioone.

293058_350851558333822_1170682513_n