TŠAKRAD

Chakras

Sedamööda, kuidas inimolend küpseb ja tšakrad välja arenevad, hakkab neist igaüks esindama indiviidi elus mingit psühholoogilist mustrit. Enamik meist reageerib ebameeldivatele kogemustele tunnetuse blokeerimisega ja peatab nõnda meie loomuliku energiavoolu. See takistab tšakrate arengut ja küpsemist, mille tulemusena tõkestatakse mingi täiesti tasakaalus psühholoogiline funktsioon. Kui energiavool nõrgeneb, võib sellele tõenäoliselt järgneda füüsiline probleem (haigus). See kehtib kõigi tšakrate kohta. Kui me mõne kogemuse (või tunde) maha surume, blokeerime sellega vastava tšakra ja moonutame seda. Tšakrad blokeeruvad, ummistuvad seiskunud energiaga, hakkavad pöörlema ebaühtlaselt või vastupäeva. Kui nüüd tekib haigus, on tšakra tõsiselt kahjustatud. Kui tšakrad toimivad normaalselt, on nad kõik avatud, pöörlevad päripäeva, omandades üldisest väljast vajalikku igaühele iseloomulikku energiat. On 3 peamist nadi`t (Ida, Pingala ja Sushumna) ja 7 peamist tšakrat

.

1.Juurtšakra.

Juurtšakra asukohaks on alumine puusajoon, genitaalide piirkond. Juurtšakra korraldab määramata energia edasikandumist ja muundamist isikliku keharuumi alumises osas, kaasa arvatud labajalgades ja säärtes ning kere alumises osas – piirkonnas, mis ulatub lahklihast 10 cm kõrgemale. Kui esimene tšakra talitleb korrapäraselt, tunneb inimene ennast looduslik-ainelises maailmas turvaliselt ja mugavalt. Nauding tekib iseeneslikult ja inimene ei pea õigustama enese olemasolu ega tõestama oma õigust olla just see, kes ta on. Lisaks tunnistab inimene, et tema ise on enese heaolu eest vastutav, ega tunne vajadust teiste toetuse järele.

See on elujõu esimese avaldumisviisi asukoht füüsilises maailmas. Kui elujõud selle keskuse kaudu korralikult toimib, on inimesel tugev tahe elada füüsilises tegelikkuses. Õndraluus on nagu eetertasandi energiapump, mis aitab suunata energiavoolu mööda selga üles. Füüsiline võimekus koos elutahtega annab inimesele jõu ja vitaalsuse. See annab endast teada, öeldes: “Ma olen siin“. See tähendab füüsilises tegelikkuses head juurdumist. Jõu ja vitaalsuse olemasolu kiirgab temast eluenergiana välja. Ta toimib tihtipeale generaatorina, andes ümbritsevaile inimestele energiat ja laadides nende energiasüsteemi. Tal on tugev elutahe.

Kui aga õndraluukeskus on suletud või blokeerunud, ei toimi ka inimese füüsiline elujõud ja ta ei avalda füüsilises maailmas muljet. Ta nagu polekski siin. Ta väldib füüsilist tegevust, energeetika on nõrk ja ta on võib olla haiglane. Tal pole füüsilist jõudu.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Soov üksnes nautida, materialistlik mõtteviis; tunne, et jalad on õhus; kodutusetunne, kuuluvustunde puudumine (üksi laias maailmas); vähe jõudu; tunne, et elu on raske koorem ja maailm on hirmutav paik (mõjutajaks tavaliselt ebapiisav turvatunne imikueas); hirm, et ei suuda täita enda või perekonna elulisi vajadusi; hirm hülgamise ees; suhtlemisraskused, pidev kaitsehoiak ja sellest tulenev agressiivsus („Kõik poliitikud on täielikud idioodid!“), jäigad piirid; kinnismõtted ja -teod, isiksuse lõhestumine, depressioon, apaatia, ohvrimentaliteet, ärrituvus, solvumine, raev, kius ja vägivald kui kaitsereaktsioonid; looduse tasakaalu rikkumine, plaanide „nurisünnitus“, jäigad uskumused, mis on pärit vanematelt, koolist või kirikust, keeruline tulla toime muutustega; ahnus, varude kogumine, raiskamine.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Füüsiliselt väheaktiivne, energiavaegus, madal vererõhk, lihaste nõrkus, ülekaal, ebakindel füüsiline seisund, krooniline valu selja alaosas, ishias, veenilaiendid, pärasoolehaigused, urineerimishäired, iseeneslik abort, soorolli hälbed, immuunsushaigused, epideemiad.

Tšakra tasakaalustamine: Looduse tunnetamine ja imetlemine (koit ja eha), loodushäälte kuulamine, maa lõhna sissehingamine, maapinnal istumine, paljajalu käimine, igasugune jalgu aktiveeriv liikumine, jalatalla massaaž; meditatsioon, jooga, reiki, enesesisendused; tantsimine, etnilised rütmid, trummimuusika, reggae; maa; punane; ahaat, verekivi, verijaspis, granaat, rubiin; seeder, nelk, punane roos; mantra LAM.

2.Sakraaltšakra.

Sakraaltšakra asub kõhupiirkonnas 5-7,5 cm allpool naba. Teine tšakra korraldab energiat isikliku keharuumi selles piirkonnas, mis ulatub nabast tšakrani ja sealt veel 10 cm allapoole.

Kui tšakra talitleb häireteta, tunneb inimene teistega lävimisest ja õigest toimimisest loomulikku naudingut. Teisel tšakral lasub vastutus seksuaalse käitumise ja soolise enesetaju, aga ka loovuse ja elujõu eest. Kui tšakra tegevus on elavdatud, avaldub loovus kõrgema ja madalama meele kaudu ning inimene on suuteline seda looduslik-ainelises maailmas väljendama. Teine tšakra kontrollib ka viha, kõige madalama keskmise sagedusega ehtsat inimlikku tundmust. Viha tekib siis, kui energiavool läbi tšakra on kas hirmu, kehalise pinge või energia kahanemise tõttu tõkestunud.

Kui teise tšakra talitlus on häirunud, kahaneb elujõud. Häired teises tšakras võivad nii meestel kui naistel viia seksuaalhäireteni. See võib omakorda esile kutsuda äkilisi vihapurskeid või passiiv-agressiivset käitumist.

Teise tšakra häbemekeskus on seotud võimega armastada vastassugupoolt. Avatuna võimaldab see inimesel saada seksuaalset ja füüsilist rahuldust ning seda teistele anda. Siis ta tõenäoliselt naudib seksuaalsuhteid ja on orgasmiline, kuid kogu keha haarava orgasmini jõudmiseks peaks olema kõik keskused avatud. Teise tšakra ristluukeskus on seoses isiku seksuaalenergia hulgaga. Kui see keskus on avatud, tunneb inimene seksuaalset jõudu. Kui see tšakra on suletud, jääb ta seksuaalne jõud nõrgaks. Seks ei tõmba tõenäoliselt teda ja ta võib-olla väldib seda. Loobudes selle rõõmudest jääb see valdkond tal unarusse. Orgasm peseb organismi eluenergiaga. Kui ta keha eest sel viisil ei hoolitse, ei saa ta psühholoogilist kosutust kehalisest kontaktist teistega. Need keskused toimivad paaris. Nendevahelises punktis, kus eesmine ja tagumine keskus ühinevad – tšakra südamikus – avaldub elujõu teine võimsam füüsiline nõudmine ja eesmärk – soov seksuaalseks ühinemiseks.

Vastastikkune sügavasse ühendusse astumine seksuaalses andmises ja vastuvõtmises on inimkonnale üks peamine viis ego eraldatuse vältimiseks ja ühtsuse kogemiseks. Tehtuna armastusega kaaslase ja lugupidamisega tema unikaalsuse vastu, on see püha kogemus, mis kulmineerub füüsilisel tasemel ja sügavas vaimses püüdes ühtsusele jumalikuga. See on kahe inimolendi vastastikune ühinemine nii vaimses kui ka füüsilises aspektis. Paljud vaimsed praktikad kasutavad meditatsiooni, et seksuaalenergiat ohjeldada, muundada seda ja juhtida ümber mitmeisse energiakanaleisse – ning siis tõsta see piki vertikaalset energiavoogu selga mööda üles, muutes selle kõrgemate vibratsioonide energiaks, mida kasutatakse kõrgemate vaimsete energiakehade ehitamiseks.

Seksuaalprobleemide puhul on õnnistuseks tundlik, mõistev ja usaldusväärne kaaslane. Kui mõlemad partnerid tunnistavad teineteist süüdistamata oma puudusi, saavad nad keskenduda partnerile armastuse, mõistmise ja toe andmisele ja saavutavad uue vastastikuse suhtlemise taseme. Sedalaadi kasv nõuab aega ja kannatlikkust, tõelist andmist ilma nõudmiseta, et teine teie soove täidaks. Siis, kui süüdistustest loobumisest ja armastuse pakkumisest kasvab vastastikune usaldus ja eneseusaldus, avaneb tavaliselt ka seksuaalsus.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Ebakindlus ja pinge seksuaalsuhetes (saab tavaliselt alguse murdeeas), seksist hoidumine, häbi- või vastikustunne enda seksuaalsuse osas, seksisõltuvus; hirm sünnitamise ees; klammerdumine suhete, ideede ja asjade külge (isiklikud ebajumalad), ahnus ja hirm vaesuse ees, nii materiaalsete kui vaimsete asjade ahnitsemine, kirg meeleliste naudingute vastu, ülesöömine; kaassõltuvus (eriti teiste murede ja vastutuse kandmine); asjade lõpetamatus, tasakaalutu ja eesmärgitu rahmeldamine, loovuse tõkked või väärkasutamine (luiskelood, keelepeks, manipuleerimine), ärrituvus, suutmatus enda eest hoolitseda, hirm muutuste (loova energia) ees. Reklaamid ja poliitiline manipuleerimine mõjutavad just sakraalkeskuse kaudu. Agressiivsus, sõdade seemned, vihavaen endast erinevate vastu, konkureerimistahe.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Krooniline valu selja alaosas ja puusapiirkonnas, artriit, gaasid pärast söömist, jämesoole- ja pimesoolepõletik, kõhukinnisus, naistehaigused (menstruatsioonivalud, tsüstid), viljatus, suguhaigused, seksuaalse potentsi häired (impotentsus, frigiidsus), urineerimishäired, pidev väsimus, madal veresuhkru tase, nimmelülide nihestumine, ülekaalulisus.

Tšakra tasakaalustamine: Kuuvalguse (eriti täiskuu) nautimine, selge veekogu vaatamine ja puudutamine, selge vee sõõm; tegevused, mis sümboliseerivad uut algust (nt taimede istutamine); jooga, reiki, tantsimine, ujumine, kõndimine (igasugune liikumine), jõusaal, tantrajooga, meditatsioon, enesesisendused, saun, karikakra tee (desinfitseerib neerusid ja sooli); muusika, mis paneb puusad õõtsuma (nt Ladina-Ameerika rütmid); vesi; oranž; karneool, kuukivi; jasmiin, sandlipuu, vanilje; mantra VAM.

3.Päikesepõimiku tšakra.

Päikesepõimiku tšakra saab alguse otse päikesepõimiku tagant. See asub ribikorvi ja naba vahel. Enamasti tuntakse seda tšakrat „jõu keskusena“, see funktsioneerib hoidlana, kuhu salvestuvad hinnangud, arvamused ja uskumused, mis meil on olnud enese ja maailma kohta. Hinnangud omakorda mõjutavad eneseväärikust ja enesekindlust. Emotsionaalne ja psüühiline tasakaal paiknevad selles keskuses ja siin luuakse mõttevormid. Päikesepõimiku tšakra hooleks on peamiselt inimesed, kohad ja asjad, samuti inimese seos ideaalide, ühiskondlike institutsioonide, ühiskonna ja perekonnaga. Kuuluvustunne, sõprus, usaldus, rahulolu ja pühendumus, aga ka võime säilitada keerulistel aegadel rahu – seda kõike kontrollib kolmas tšakra. Selle tšakra mõjupiirkonda kuuluvad veel seisund, vaimne heaolu, hingeline lähedus, lohutustunne.

Päikesepõimik on seoses rahuldusega, mida inimene tunneb sügavast enda unikaalsuse ja universumiga seotud teadmisest. Avatud tšakraga inimene võib vaadata öösel tähistaevast ja tunnetada, kuhu ta kuulub. Ta on selle universumi teatud viisil väljenduva aspekti keskus. See tunnetus annab talle hingelise tarkuse. Kui keskus on avatud ja harmooniline, on inimesel täisväärtuslik tundeelu – ta saab sellega hakkama. Inimene on rahul ja tal puudub igasugune sund ohustada enese terviklikkust, et milleski osaleda või kusagile kuuluda. Suhted rajanevad sobivusel, mitte sõltuvusel, vajadusel, kontrollil või manipulatsioonil. Kui osalemine on õige, on see loomulik jätk ümbritsevatele oludele. Seega kulgeb kõik sujuvalt ja mänglevalt.

Kui see keskus on suletud, on inimese tunded blokeeritud ja ta ei saa üldse midagi tunnetada. Tal pole aimu emotsioonide sügavamast tähendusest, mis annab eksistentsile uue dimensiooni. Tal pole sidet enda kõrgema eesmärgiga ega unikaalsusega universumis. Kolmas tšakra kontrollib hirmutunnet. Kui tšakra on tõkestunud, tekibki hirm.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Hirm, et ei suuda oma elu juhtida, hirm läbi kukkuda; masendus, mille on tekitanud teiste inimeste kõrged ootused; võimujanu, kontrollivajadus, vallutussoov, emotsionaalne takerdumine teistesse inimestesse (kaassõltuvus); sisemine rahutus ja tegutsemisvajadus, võimetus lõdvestuda, rahulolematus, raev; alaväärsustunne, loobumine otsustamise jõust, masendus, nukrus, ebalev ja sihitu tormlemine, viha, ülikriitilisus, negatiivsete emotsioonide endasse peitmine, isiklike soovide ja vajaduste tõrjumine, otsustamatus, energia ülemäärane voolamine väljapoole (s.h. raha laristamine), üha uute (väliste) aistingute himustamine, üliemotsionaalsus või kapseldumine, raevuhood, hirm proovida uusi asju, mure teiste arvamuse/kriitika pärast, rasketes olukordades ülemäärane närveerimine, õõnes tunne kõhus, segadus või hullus.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Seedimis- ja ainevahetushäired, iiveldus, artriit, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid, sooleprobleemid, diabeet, maksaprobleemid, hepatiit, kõhunäärmevähk, neerupealsete probleemid, söömishäired, kaaluprobleemid.

Tšakra tasakaalustamine: Päikesevalguse ja -soojuse tunnetamine; jooga, reiki, kõhuhingamine, Päikesetervitus, Agni Sara (kõhu „loksutamine“), karmajooga, jalgrattasõit, enesesisendused; õhk; marsirütmid, võimas sümfooniamuusika; kuldkollane; tiigrisilm, merevaik, topaas, tsitriin; lavendel, rosmariin, salvei, piparmünt; mantra JAM.

4.Südametšakra.

Südametšakra asub rinna keskel südame kõrval. Neljada tšakra eesmine aspekt on armastuse keskus. Selle keskuse kaudu voolab kogu meie energia, mis seob meid eluga. Mida rohkem see keskus avaneb, seda laiemalt ja tugevamini me elu armastame. Kui see on lahti, armastame kõiki olendeid kogu maal. Kui see keskus on avatud, näeme teiste inimeste kogu isiksust, nii tema unikaalsust ja sisemist ilu kui ka negatiivseid ja väljaarenemata aspekte. Kui see keskus on suletud, on inimesel armastamisega probleeme – armastamisega selles mõttes, et antakse, ootamata midagi vastu.

Südametšakra tagumine aspekt (keskus abaluude vahel) on seotud ego tahtega ehk välisesse maailma suunatud tahtega (tahtejõud). See on keskus, mille kaudu me siin füüsilises maailmas tegutseme. Me püüame ju saada, mida tahame. Kui see keskus on avatud, on meie suhtumine elus ettetulevate asjade tegemisse positiivne ja me näeme teisi inimesi abilistena neis tegudes. Siis on tänu positiivsele eluhoiakule meil ka sellele vastavad kogemused. Kui keskus on tõkestatud, on kõik vastupidi. Kujutlus maailmast kui põhiliselt meile vaenulikust kohast, kus jäävad ellu vaid tugevad ja agressiivsed, muutub mõnikord veendumuseks, et „kui ma oma tahtmist ei saa, on kogu mu olemasolu kaalul“. Siis inimene toimib juhtides (jõupositsioonilt) ja püüab muuta maailma endale ohutuks teisi kontrollile allutades. Sellise inimese jaoks on lahenduseks arusaamine, et ta loob oma agressiivsusega enda suhtes vaenuliku keskkonna. Ta peaks proovima järgi anda ja vaadata, kas ilma asju ise juhtimata on võimalik ellu jääda. Selle tulemuseks on kindlasti lahke, viljaka ja turvalise universumi kogemine, milles kõik toetab inimese eksistentsi.

Kuna südametšakra on intuitiivse teadvuse keskus, on just südametšakrast lähtudes võimalik mõista asjade sisemist tähendust, Südametšakra toetab ka inimese isiklikke õigusi. Vaimumaailmas toetab südametšakra õigust tegeleda kõige vaimsega ja jagada vaimseid kogemusi, kui see on õige, ning seda isegi sisemise (ego) ja välise (inimesed, institutsioonid, kultuur) vastuseisu korral. Südametšakra toetab ka õigust valida omaenese vaimne tee ja tunnistada avalikult – kui see on õige -, et ülim mõjuvõim vaimseis asjus kuulub Ise`le, mitte traditsioonidele, inimeste ühistele tõekspidamistele või kultuurilistele ja usulistele institutsioonidele.

Arumaailmas toetab südametšakra õigust usaldada enese sisetunnet ja kaemust ja piiratud inimteadvuse tegevust, sõltumata sellest, kas eelnev leiab väljundi aru kaudu, loominguliselt, sõnaliselt, metafooride kaudu, kirjasõnas või kunstina. Hingemaailmas toetab südametšakra õigust tunda ja väljendada tundmusi ning neile lahendus leida. Madalama meele maailmas toetab südametšakra õigust kogeda, tunda ja toimida vastavalt ehtsatele soovidele. Tundmus, mida südametšakra kontrollib, on valu. Kui südametšakra on tõkestunud ja tema talitlus on häiritud, tekib valu.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Vihkamine, rahulolematus, põlgus ja kibestumine, enesehaletsus, kurbus, viha, kadedus, vimm, külmus, hoolimatus, südametus, sisemine kalestumine, enesekesksus, üksindus-, juurtetus- ja võõrandumistunne, usaldamatus ja pidev kaitseseisund; sõltuvus teiste armastusest, kaassõltuvus, armukadedus; hirm, et ei olda armastust väärt; vähene avatus uutele ideedele, takerdumine vanadesse käitumismallidesse, suutmatus andestada, keeruline südant avada, keeruline kurbust väljendada või ülemäärane kurbus ja lein, mis „murrab“ südame; hirm elada „südame järgi“, ülemäärane impulsiivsus ja järelemõtlematus, liigselt peas „elamine“.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Südamepuudulikkus, südameatakk, südame pärgarteri ummistus, vereringeprobleemid, astma, allergiad, bronhiit, kopsuvähk, kopsupõletik, probleemid ülaselja ja õlgadega, rindadega seotud haigused, keha ei suuda omastada vitamiine, mürgistus.

Tšakra tasakaalustamine: Jalutuskäik roheluses, lilled, taimed, pelargoon, kallistus ja füüsiline puudutus, jooga, massaaž, jalutamine, tantsimine, palvetamine, laulmine, enesesisendused; aeglane ja emotsionaalne muusika, armastuslaulud; roheline, roosa; roosa kvarts, roosa rodokrosiit, jadeiit, smaragd; mantra RAM.

5.Kurgutšakra.

Kurgutšakra asub kõri keskel. Viies tšakra valitseb isikliku keharuumi seda piirkonda, mis ulatub kurgu põhjast nina põhjani. Kõri esikülg seostub vastutusega isiklike vajaduste rahuldamise eest. Vastusündinu pannakse rinnale, aga ta peab ise imema enne kui toidu kätte saab. Sama põhimõte toimib kogu eluaja. Inimese arenedes jääb tema nõuete rahuldamine järjest enam tema enda hooleks. Küpses eas toimib see keskus harmooniliselt kui inimene lakkab teisi süüdistamast enda ebaõnnestumiste pärast ja hakkab ise looma seda, mida ta vajab ja soovib.

See keskus näitab ka, kuidas inimene suhtub kõigesse, mis elu talle pakub. See on seotud eelarvamustega. Kui inimene näeb maailma negatiivsena ja vaenulikuna, on ta ettevaatlik ega oota maailmalt midagi head. Ta võibolla ootab vaenulikkust või vägivalda enam kui armastust ja hoolitsust. Kuna ta tekitab oma ootustega negatiivse jõuvälja, tõmbab ka negatiivset energiat ligi.

Kui inimene oma kurgukeskuse avab, hakkab ta järkjärgult rohkem hoolitsust ligi tõmbama, kuni seda saab nii palju, et ta suudab oma seda keskust enamiku ajast avatuna hoida. Sellise keskuse avanemine ja sulgumine kestab seni, kuni vastuvõtu väärtõlgendused muutuvad usalduseks lahke, hoolitseva universumi vastu.

Viienda tšakra tagakülge (kuklakeskus) nimetatakse vahest profesionaalsuse keskuseks ja see on seoses inimese enesetunnetusega ühiskonnas, elukutsega ja inimestega enda ümber. Kuklakeskus on tavaliselt avatud sellel, kes on oma töös edukas ja kompetentne ning sellega rahul, sest see on tema elu ülesanne. Selles keskuses leiame ka ebaõnnestumise hirmu, mis blokeerib võimaluse ummikust välja pääseda ja luua midagi, mida inimene tõepoolest tahab. Nii on see sõprade ja ühikondliku eluga üldse. Kuna meie hüljatusetunne pärineb seestpoolt ja projitseerime selle väljapoole, väldime teisi inimesi, et vältida hülgamist. Võimaluse kasutamine minna soovitud ametialale, vastu minemine kontaktidele, mida te igatsete ja oma tunnete avaldamine nendes küsimustes on võimalused nendest tunnetest vabanemiseks. Nii toimides see keskus avaneb.

Viies tšakra kontrollib eneseväljendust – hõlmates sõnalist väljendust ning tunnete, tundmuste, mõtete, loovuse, vaimsuse väljendamist. Et viies tšakra on seotud ka hingega, nähakse seda vahendina, mille kaudu hing väljendab oma ihasid. Olles suure psüühilise tähtsusega, lubab see tšakra meil jagada informatsiooni, mida saame nähtamatult minalt.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Sõltuvushäired, märterlus, hinnangulisus ja kriitilisus, raske mõista enda tundeid, üliratsionaalsus, hirm sisemise arengu ees, teadvustamata süütunne ja hirmud, tunnete lämmatamine rohkete sõnade või liigutustega, võimetus väljendada oma tundeid, irratsionaalsed vihapursked, nõrk ja kõlatu hääl, tahumatu jutt, jahe toon, tagarääkimine ja tühja loba ajamine, sõnadega manipuleerimine, kõnepidamatus, sõnaahtrus, argus mõtteid väljendada, valetamine, kogelemine, klomp kurgus, sisemine ärevus, raskused keskendumisel, uimasus, pea „laiali“ otsas, kohanematus, paindumatus, oma tahte pealesurumine, energiapuudus, ohvri arhetüüp, elamine teiste (abikaasa, laste, telesangarite) kaudu.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Kehv rüht (õlad üleval), kähe kurk, krooniline kurguvalu, angiin, larüngiit, suuhaavandid, igemeprobleemid, kõri- ja suuvähk, lõualiigese probleemid, skolioos, kogelemine, kilpnäärmehaigused; luumurd, närvivalu või pinge kaelas, õlgades või kätes.

Tšakra tasakaalustamine: Pilvitu taeva vaatlemine, taeva peegeldus vees, lainete vaikne kohin; jooga, kaelaharjutused, leelotamine, mantrate lausumine, laulmine, palvetamine, avalik kõnelemine, enesesisendused; kirgas sinine; akvamariin, türkiis, kaltsedon; salvei, eukalüpt, koirohi e. puju; mantra HAM.

6.Kolmanda silma tšakra.

Kolmanda silma tšakra asub lauba keskel, kulmude kohal. Otsmikukeskus on seotud võimega mentaalseid kontseptsioone visualiseerida ja asja mõista. Siia kuuluvad inimese tegelikkuse ja universumi käsitlus – see, kuidas ta maailma näeb ja kuidas ta arvab maailma endasse suhtuvat. Kuuenda tšakra tegevus on seotud tahte ja ka inimliku kavatsuse väljendamisega. Suutlikus midagi mõttes enese silme ette manada, väljamõeldut ette kujutada ja mõisteid moodustada tuleb kuuendast tšakrast. Kui see keskus on seiskunud energiast umbes ja nõrk, on tavaliselt inimese loovad ideed blokeeritud, sest seda keskust läbib vähe energiat.

Pea tagaküljel olev mentaalne täidesaatev keskus on seotud otsmikukeskuses formuleeritud ideede realiseerimisega. Kui täidesaatev tahtekeskus on avatud, kaasnevad ideedele vastavad teod, mis materialiseerivad need füüsilises maailmas. Kui see avatud ei ole, on inimesel raske oma ideid ellu viia.

Eriti frustreeriv on inimesele, kui otsmikukeskus on avatud ja tagakeskus kinni. Tal on palju loovaid ideid, aga näib, et need ei täitu kunagi. Tavaliselt vajab see inimene lihtsalt harjutamist, et neid asju, mida ta tahab, aste-astmelt teoks teha. Selle järkjärgulise töö käigus tuleb esile palju tunnetusi: „Ma ei saa nii kaua oodata“, „Ma ei taha (selle eest) vastutada, kui midagi juhtub“, „Ma ei taha seda ideed proovida“, „Mul pole aega, ma tahan seda kiiremini saada“, „Tee sina, mina olen liiga laisk“. Selline inimene pole arvatavasti harjunud oma valitud eesmärki aste-astmelt füüsilises maailmas saavutama. Ta arvatavasti ei taha olla ka õpipoisi rollis.

Samuti kontrollib kuues tšakra deduktiivset mõtlemist, mõistuspärast probleemide lahendamist, intuitsiooni ja ülemeelelisi võimeid, näiteks eristamisvõimet (võime tajuda energiavälju), etteteadmist, selgeltnägemist, selgeltkuulmist ja selgelttajumist.

Kuuendal tšakral on oluline mõju mälule. Kui tšakra talitleb häireteta, suudab inimene meenutada sündmusi, taaskogedes nendega seotud energiavälju, sealhulgas neid, mis kerkivad esile tajude, tunnete ja tundmustena.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Ülim mõistuslikkus või segased mõtted, puudub terviku nägemise oskus, jäigad hoiakud, oma arvamuse pealesurumine, kõik vaimne tundub tühine; hirm intuitiivsete võimete ees, mis blokeerib tundlikkuse; vastumeelsus enda sisse vaadata ja ennast analüüsida, suutmatus oma kogemustest õppida (valusate õppetundide kordumine), enesehaletsus („miks mina!?“), mõtlemine vaid üldkehtivate raamide piires, elamine fantaasiamaailmas, suutmatus ideid ellu viia, kuulekas käsutäitmine, teiste inimeste annete ja vaimsete võimete kadestamine, skisofreenia, depressioon.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Ajukasvaja, ajuverejooks, insult, neuroloogilised häired, pimedus, kurtus, migreen ja pingepeavalud, selgrooprobleemid, õpiraskused, mäluprobleemid, langetõbi, hormonaalne tasakaalutus, kasvuprobleemid.

Tšakra tasakaalustamine: Sügavsinise öise tähistaeva vaatlemine, guru või pühaku pildi vaatlemine, jooga, qigong, taiji, silmaharjutused, mediteerimine, visualiseerimine, enesesisendused; ere indigosinine, kollane kiirgus (ratsionaalne mõtlemine), tumesinine (intuitsioon ja terviklik mõtlemine), violetne (meelteväline tunnetus); lasuriit, safiir; mantra ŠAM.

7.Kroontšakra.

Kroontšakra asub pealael. Olles seotud käbinäärmega, ajukoorega ja kõrgemate tšakratega, reguleerib see tšakra paljusid kehasiseseid ja -väliseid funktsioone. Energiavoolud võetakse kehasse voo kaudu, mis siseneb kroontšakrast. Olles kõrgema vaimse teadmise „psüühiline keskus“, saab ta vaimset energiat ja juhiseid, mis on vajalikud oma eemärgi aktiveerimiseks. Et ta on ühendatud kõrgemate tasanditega, nähakse seitsmendat tšakrat sageli jumalikkuse keskusena, kohana, mille kaudu tunnetame oma ühtsust Jumaliku Allikaga ja kõigi teiste vaimolenditega.

Seitsmes tšakra on sillaks isiklikus keharuumis asuvate ja sellest kõrgemale jäävate tšakrate vahel. Tegelikult on inimene alles pärast seitsmenda tšakra elavndamist võimeline toimima teadlikult kõrgemais mõõtmeis – neis, mis jäävad isiklikust keharuumist ülespoole. Kroontšakra seob inimest tema vaimsusega ja tegeleb kogu tema olemise – füüsilise, emotsionaalse, mentaalse ja vaimse – ühendamisega.

Kui see keskus on kinni, pole inimesel arvatavasti kogemuslikku seost enda vaimsusega. Tal pole siis kosmilist tunnetust ja ta ei saa aru neist, kes räägivad hingelise arengu kogemustest. Kui see keskus on avatud, kogeb inimene arvatavasti sageli oma vaimsust väga isiklikul kujul, mis on talle ainuomane. See vaimsus pole dogmadega defineeritud ja seda pole kerge sõnastada. See on olemise olek, olendi seisund, kes on ilmaliku maailma tegelikkusest lõpmatusse välja jõudnud. See väljub füüsilise maailma piirest ja tekitab inimeses terviklikkuse, rahu ja usalduse tunde, mis annab talle võime tunda elu eesmärki.

Vaimsed probleemid tasakaalutuse korral: Ebakindlus, eesmärgitus, tunne, et elu on mõtteta ja tähenduseta; vaimsed kriisid (nt usu kaotamine), välistesse seikadesse takerdumine, dogmaatiline mõtteviis, kõik vaimne on arusaamatu, surmahirm, skisofreenia, isiksuse lõhestumine, õpihäired või -raskused, psühhoos, suur depressioon.

Füüsilised probleemid tasakaalutuse korral: Energeetilised häired, luuhaigused, halvatus, immuunsüsteemi häired, vähk, krooniline kurnatus (füüsilise põhjuseta), ülitundlikkus valguse või helide suhtes; haigus, mis sunnib tempo maha võtma, sõltuvushäired, geenidega edasikanduvad haigused, füüsilist ja vaimset allakäiku põhjustavad haigused (nt multiskleroos), peavalud, peapööritus, sonimine.

Tšakra tasakaalustamine: Looduse avaruse tunnetamine (nt mäetipul, lagendikul), mediteerimine, palvetamine, üksiolek, vaikuse kuulamine, enesesisendused; violetne (spirituaalsus), valge (sisaldab kõiki spektrivärve, s.t. ühendab elamise eri tasandid tervikuks); J. S. Bachi teosed; ametüst, mäekristall; õlipuu, lootos; mantra OM.